BEZPIECZEŃSTWO

  • Przykład 1: Po imprezie u koleżanki twojej córki nie odwożą do domu jej rodzice, zgodnie z tym, co zostało ustalone, lecz jej starszy brat, który znany jest z prowadzenia auta po alkoholu.
  • Przykład 2: Wchodzisz do pokoju córki, by zostawić jej na biurku karteczkę z informacją, i znajdujesz wystającą z szuflady paczkę papierosów.
  • Przykład 3: Po „poznaniu” mężczyzny przez Internet córka planuje randkę z tym wirtualnym znajomym w pobliskim mieście.

Zasadność konfrontacji. Nastoletnie dziewczyny potrzebują od rodziców ustalenia jasnych wskazówek, które zagwarantują im bezpieczeństwo. Twoja córka może testować granice tego, co jest w twoim domu dopuszczalne. Choć walka może być nieprzyjemna i choć córka może zapewniać: „Wiem, co robię” oraz buntować się: „Wcale nie masz do mnie zaufania”, rozpaczliwie potrzebuje twojej konsekwencji i stanowczości, jeśli chodzi o jej bezpieczeństwo. Twoje podejście w tej sferze czasem musi być czarne albo białe; nie ma miejsca na kompromisy, gdy gra toczy się o tak wysoką stawkę. W tego rodzaju przypadkach najlepiej sprawdzają się najprostsze, najbardziej bezpośrednie komunikaty: „Nie”, „To niedopuszczalne” albo „W tym wypadku negocjacje nie wchodzą w rachubę”.