Cóż takiego strasznego mogłaś zrobić?

CÓRKA: Nie miałaś absolutnie żadnego prawa, żeby mi to zrobić. Sama zawsze mi powtarzasz, że tak nie wolno, a tobie niby wolno? Jesteś kłamczuchą – i do tego hipokrytką!
NIE
MATKA: Zaraz, zaraz, młoda damo, co ty sobie wyobrażasz?
ALBO
MATKA: Stanowczo chcę porozmawiać z tobą o tym, co zaszło, kiedy będziesz gotowa prowadzić rozmowę bez krzyku. Będę na dole.
LUB
MATKA: Masz absolutną rację. Przeproszę cię, jak tylko będziesz w stanie rozmawiać bez obrzucania mnie przykrymi epitetami. Proszę, wtedy do mnie przyjdź.
ALBO
MATKA: Tak, zawaliłam sprawę. Ale mimo to nie pozwolę, żebyś traktowała mnie w sposób niegrzeczny. Ochłońmy obie i porozmawiajmy o tym za kilka minut.

Jak wielokrotnie potwierdzono, nastoletnie dziewczyny potrafią każdego tygodnia podać tysiąc i jeden powodów złości na swoje matki. Jest jednakże kilka ściśle określonych kwestii, które najmocniej drażnią córki i które najprawdopodobniej spowodują ostry atak wymierzony w matki. Poniżej przedstawiamy opisy tych sytuacji, wyjaśnienia, dlaczego doprowadzają córki do furii oraz sugestie, jak sobie z nimi radzić. Zrozumienie punktu widzenia nastolatek może pomóc ci wczuć się w leżące u podłoża ich zachowań emocje, zwłaszcza kiedy córka napada na ciebie w sposób niekontrolowany.