- Przykład 1: Kartka zostawiona od niechcenia na blacie kuchennym uczula cię na problem narkotykowy najlepszej koleżanki twojej córki.
- Przykład 2: Dowiadujesz się pocztą pantoflową, że jedna z jej koleżanek uprawia seks bez zabezpieczenia albo może być w ciąży.
- Przykład 3: Podejrzewasz, że przynajmniej niektóre osoby z paczki twojej córki są odpowiedzialne za niedawny akt wandalizmu w okolicy.
Zasadność konfrontacji. Bardzo prawdopodobne, że twoja córka będzie miała mieszane uczucia, czy zwierzyć ci się z tego rodzaju problemów. Ponieważ chce pomóc przyjaciołom i być wobec nich lojalna, może uważać, że poinformowanie cię równałoby się zdradzie. A jednak córka jest bez wątpienia przygnębiona brakiem doświadczenia w tak poważnych sprawach. Jeśli przekażesz jej swoje informacje (rzeczowo przedstawiając fakty bez ujawniania ich źródła), udając, że tylko „podpytujesz”, córka może odczuć ulgę, że tajemnica wyszła na jaw, bo będzie mogła omówić problem. Jeżeli odmówi rozmowy, upewnij się, że 1) jest bezpieczna, 2) wie, iż „drzwi do ciebie zawsze stoją otworem”, i na wypadek, gdyby zmieniła zdanie. Inicjując rozmowę będzie wiedziała, że temat nie jest zakazany.