WYKORZYSTYWANIE

  • Przykład 1: Zauważasz na billingu telefonicznym, że twoja j córka przeprowadziła pięć rozmów zamiejscowych w tygodniu, w którym rzekomo utraciła swoje telefoniczne przywileje.
  • Przykład 2: Spontanicznie pozwoliłaś jej zaprosić na noc kilka koleżanek, lecz nie mogłaś zmrużyć oka przez pół nocy, ponieważ chichotały i puszczały głośno muzykę.
  • Przykład 3: Pozwoliłaś swojej piętnastoletniej córce na wypicie pół kieliszka szampana w sylwestra, ale później znalazłaś pustą butelkę, którą opróżniła z koleżanką.

Zasadność konfrontacji. Kiedy córka wykorzystuje cię albo robi coś zdecydowanie wbrew twoim jasno określonym życzeniom, należy zdecydowanie zaznaczyć, że podważa zaufanie, które ma kluczowe znaczenie w waszych relacjach. Mimo że prosi o większą niezależność, jej zachowanie w gruncie rzeczy skłania cię do podejrzliwości i kontroli. Gdy matki nie potrafią wyrazić uczuć przykrości, skrzywdzenia i złego traktowania przez córki, czują się wykorzystywane. Żeby dobrze czuć się we własnej skórze i mieć dobre stosunki z córką, trzeba wymagać właściwego traktowania swojej osoby.