Menu 6 miesięcznego dziecka karmionego piersią

Rozszerzanie diety niemowlaka to dla rodzica duże wyzwanie. Tyle się mówi o świadomym odżywianiu, a żołądek maluszka jest wyjątkowo delikatny. Co można dać 6 miesięcznemu dziecku?

Najlepiej jest, aby niemowlę było karmione wyłącznie piersią przez pierwsze 6 miesięcy. Mamy niepotrzebnie obawiają się, że ich mleko nie wystarczy i za wcześnie szukają produktów do rozszerzania diety. Eksperci są zgodni, że menu 6 miesięcznego dziecka karmionego piersią nie powinno się wiele zmienić. Należy pamiętać, że mleko mamy jest nadal produktem pełnowartościowym. Po 6-stym miesiącu można zacząć wprowadzać nowe produkty. W nowym schemacie to rodzić decyduje co dziecko je, a dziecko decyduje ile zje. Dodatkowo nie ma podziału na dzieci karmione piersią i na dzieci karmione mlekiem sztucznym. Należy jednak pamiętać, że maluszek na mleku mamy ma bardziej delikatny żołądek i warto, mimo wszystko, kierować się pewnymi zasadami przy rozszerzaniu menu 6 miesięcznego dziecka karmionego piersią. Zacząć należy od gładkiego pure warzywnego – marchewkowego lub z ziemniaka. Gotujemy do miękkości warzywo i miksujemy na gładką masę. Wprowadzamy jeden nowy produkt raz na dwa/trzy dni obserwując dziecko. Dzięki takiemu schematowi możemy z łatwością wykluczyć alergię dziecka na dany produkt. Jeśli dziecko dobrze reaguje wprowadzamy kolejny – dynia, cukinia. Dodajemy gotowane jabłko czy zmiksowanego banana. Po paru dniach mamy kilka produktów, które dziecko toleruje i możemy już przygotowywać posiłki z mieszanych warzyw. Należy pamiętać przy tym, że podstawą jest nadal mleko mamy. Jeden posiłek mleczny zastępujemy posiłkiem warzywnym lub kaszką bezglutenową.

Przy rozszerzaniu diety należy kierować się potrzebami dziecka i jego umiejętnościami – czy już siedzi, czy otwiera usta przy zbliżaniu łyżeczki, czy potrafi rozdrabniać pokarmy. Dzięki temu rodzic jest w stanie dobrać pokarm i konsystencje pod swoje dziecko tak, aby przygoda z rozszerzaniem diety była przyjemnością dla rodzica i dziecka zarazem.